Vitamin C – král mezi vitaminy

Vitamin C je jeden z nejznámějších vitaminů vůbec. Zatímco většina živočichů si dokáže vytvářet vitamin C vlastní, člověk je odkázán na externí příjem. Nejvíce vitaminu C se nachází v šípcích. Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, rychlou stimulaci obranyschopnosti a ochraně buněk před oxidativním stresem.

 

Vitaminy skupiny B, tj. B-komplex

B-komplex je souhrnné označení pro všechny vitaminy skupiny B (tedy B1 až B12). Pro imunitu jsou významné především vitaminy B6 a B12 – pyridoxin a kobalamin. Oba tyto vitaminy totiž přispívají k normální funkci imunitního systému a zároveň posilují přirozenou činnost nervové soustavy. Hlavním zdrojem béčka jsou kvasnice, maso, sýry, celozrnné obiloviny, luštěniny, a ořechy.

 

Echinancea purpurea neboli Třapatka nachová

Echinancea purpurea (známá též pod názvem rudbekie) je snad nejznámější rostlinou, která přispívá ke správné obranyschopnosti organizmu. Podporuje imunitu v době nachlazení a přirozenou ochranu horních cest dýchacích.

 

Hlíva ústřičná má skvělou chuť i blahodárné účinky

Hlíva ústřičná (latinsky Pleurotus ostreatus) je jedlá houba, která roste od konce léta až do zimy na kmenech stromů. Ve své tkáni obsahuje aminokyseliny, vitaminy skupiny B a minerály. Dále je velmi bohatým zdrojem účinných přírodních látek – tzv. beta-glukanů. Obsahuje obě hlavní formy beta-glukanů, a to jak beta-1/3,1/4-D glukan, tak beta-1/3, 1/6-D glukan. Zmínky o hlívě ústřičné byly nalezeny již ve starých herbářích a spisech ze 4.–5. století, v nichž se tehdy vyzdvihovaly její cenné účinky.

 

Vědci i veřejností oblíbená řasa chlorella

Chlorella je sladkovodní jednobuněčná řasa, kterou jako první popsal v roce 1890 nizozemský botanik a mikrobiolog M. W. Beijerinck. Jedná se o jednobuněčný organizmus, jenž poskytuje svému uživateli esenciální živiny, vitaminy, minerály a stopové prvky. Velmi známa je zejména pro svůj obsah nukleotidů a oligopeptidů, které se přirozeně nacházejí v buňkách živých organizmů.

 

Rakytník a 100% olej z něj

Jen těžko byste hledali tak mnohostrannou rostlinu, jakou je rakytník řešetlákový. Původně k nám přišel z Ruska, kde se mu říkalo Sibiřský zázrak nebo Citroník severu. Proč? Obsahuje totiž mnohem více vitaminu C než citrusové plody. Velice oblíbený je olej z této rostliny. Jde totiž o látku, jež je z rakytníku nejcennější. Má tmavě oranžovou barvu a charakteristickou chuť i vůni. Rakytníkový olej kraluje komplexu velmi důležitých vitaminů a biologicky aktivních látek – obsahuje flavonoidy, provitamin D, vitaminy A, E a K, minerální soli, organické kyseliny a nenasycené mastné kyseliny.

 

Jód = základ našeho jídelníčku

Jód je důležitý biogenní prvek, jenž je velice vzácný, jelikož se v přírodě vyskytuje pouze ve sloučeninách. Veřejnosti byl představen roku 1811 francouzským chemikem Bernardem Courtoisem. Jód má v našem jídelníčku, a zejména v jídelníčku dětí, nezastupitelnou úlohu. Přispívá mimo jiné k přirozenému energetickému metabolizmu, k normální činnosti nervové soustavy a hlavně k normálnímu růstu dětí.

 

Neznámý známý selen

Tato chemická látka byla ještě donedávna známá především vědcům z oblasti fyziky. Není však tolik známo, že je velice prospěšná i pro obyčejného člověka a především pro jeho tělo. Bylo prokázáno, že selen přispívá k normální funkci imunitního systému, k normální činnosti štítné žlázy a k ochraně buněk před oxidativním stresem. 

 

Slunce a vitamin D3

Vitamin D3 je přirozeně se vyskytující forma vitaminu D. Jeho hlavní úlohou je udržovat normální stav kostí a zubů a rovněž přispívat k normálnímu vstřebávání vápníku a fosforu. Nejlevnější a nejjednodušší cestou, jak získat vitamin D3 do těla, je slunečním zářením. Načerpejte proto na jaře a v létě co nejvíce slunce, ať má vaše tělo v zimě z čeho brát.

 

Přírodní sladidlo Xylitol

Xylitol, také nazývaný jako březový či dřevný cukr, je přírodní sladidlo, které se nachází v mnoha druzích ovoce i zeleniny, zejména ve švestkách či jahodách. Tato látka se rovněž vyskytuje přirozeně v lidském těle a má zhruba o 40 % menší kalorický obsah než běžně dostupný cukr. Xylitol má funkci nejen sladidla, ale také stabilizátoru, zvlhčovadla nebo plnidla v nízkokalorických potravinách.

 

Čekanka je zdrojem inulinu

Inulin je rozpustná vláknina, nestravitelná lidskými enzymy, napomáhající snadnému a pohodlnému trávení. Přirozeně se vyskytuje v mnoha potravinách, jako jsou banány, pórek, artyčoky, chřest, pšenice či cibule. Inulin je přírodní sacharid a pro praktické využití se získává z čekanky (latinsky Cychorium intibus). Pokud tedy chcete podpořit peristaltiku střev, už víte, kde hledat.

 

Kouzelná bylinka – fenykl

Fenykl obecný je léčivá rostlina, která roste planě ve středomoří, z níž se užívají listy i plody. Ty se používají jako koření k dochucení slaných i sladkých pokrmů. Mají typickou vůni a lehce štiplavou, nasládlou chuť.